piątek, 9 maja 2014

Śpiąca królewna nie chce spać







Baśń o śpiącej królewnie jest jedną z ważniejszych w Naszej kulturze. Bajka o dziewczynce która nie bierze udziału w tym co się wokół niej dzieje. Bierna czekająca sto lat na wybawienie dziewczyna to dość patriarchalny model. Bajka zaczyna się od opisu pary królewskiej, która długo nie mogła mieć dziecka, aż pewnego dnia królowej kąpiącej się w stawie ukazuje się żabka i wyrokuje iż ta za rok będzie miała dziecko. Jest to symboliczne gdyż żaba w wielu kulturach była opiekunką położnych. Kiedy rodzi się już mała księżniczka rodzice urządzają dla niej wielki bal zapraszając jednak tylko 12 wróżek a pomijając 13. Kolejny symbol 12 to liczba patriarchatu porządku zamkniętej struktury – 13 to przejście poza ten schemat to liczba bogini. 12 to liczba miesięcy słonecznych, 13 księżycowych, które są nieodłącznie związane z naszym cyklem miesiączkowym. Dlatego kobieta to noc, tajemnica i tu można by wyliczyć cykl opozycji binarnych: kobieta, instynkt - mężczyzna, rozum itd.
13 skojarzono z pechem gdyż była liczbą kojarzoną z kobiecością, kiedy to mądre kobiety palono na stosach, zaczęła się kojarzyć z czarami, rzucaniem uroków a w końcu z pechem. 






Więc wracając do naszej bajki zaproszenie 12 wróżek to narzucenie na księżniczkę systemu patriarchalnego męskich wyobrażeń i wymagań. Ich dary to bądź piękna miej urok bądź skromna, mądra – czyli bądź dobrą i grzeczna dziewczynką. 13 wróżka niesie w darze moc kobiecości. Nie została zaproszona gdyż w patriarchalnym systemie to, co kobiece nie stanowi wartości jest lekceważone. A nawet niechciane. Jej dar inicjacji, którą symbolizuje 15 rok życia i ukłucie wrzecionem staje się przekleństwem i zostaje złagodzony przez patriarchalną wróżkę tylko do snu. Według 13 wróżki dziewczynka ma umrzeć – co oznacza śmierć dziewczynki i narodziny nowej świadomej swej mocy kobiety. 12 wróżka pozbawia ją tego daru i usypia wole. Nie pozwoliła stać się kobietą kimś wyjątkowym, pozostawiła w roli grzecznej i miłej dziewczynki czekającej na księcia z bajki. Któremu będzie służyła nadal nieświadoma swej mocy. 13 wróżka niezależnie od tego czy ją zaproszono czy nie przyniosła by ten sam dar – świadomość kobiecości. 





Ukłucie wrzecionem to moment rytuału przejścia –kiedy to osobę postrzeganą społecznie w jednej roli, „uśmiercamy” poprzez odsunięcie od społeczeństwa i swojej dotychczasowej roli. Zostaje ona taka zawieszona pomiędzy i wreszcie w ostatnim etapie następuje jej powrót do społeczeństwa „odrodzenie” w nowej roli społecznej oraz nowym osobistym etapie życia. Tu bardzo ciekawa jest symbolika wrzeciona – symbolu życia tkania nici losu. To tak jak by wróżka mówiła staniesz się kobietą a los Twój spocznie w twoich rękach. ( przy okazji prządka to z reguły kobieta w tym zawodzie nie ma męskiego odpowiednika). O tym, iż prezent 13 wróżki jest darem nie przekleństwem może świadczyć, że wrzeciono to nie symbol śmierci, ale jest to kobiecy symbol ciągłości życia w kulturze megalitycznej. Tak, więc darem 13 wróżki jest dar świadomego tworzenia swojego życia. A przecież to oczywiste, że kobiety tworzą życie przecież je rodzą, ten dar rozwija się jeszcze o świadomość swej mocy i kreowanie również własnego życia. Dzięki cykliczności mamy świadomość życia, ale i śmierci wzajemnie po sobie następującej. W tym świetle widać jak wielką klątwę ta 12 wróżka  rzuca – nie będziesz ani dzieckiem ani kobietą będziesz w pół śnie i nie weźmiesz losu we własne ręce, – bo nie będziesz miała świadomości tego kim jesteś i czego pragniesz. Jest to element inicjacji kobiecej której sens się zatracił a element przemiany został zdegradowany i zdemonizowany. Myślę że znalazł by się i odpowiednik na męskiej ścieżce rozwoju.

2 komentarze:

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję - blog jest zawieszony. Kolejne artykuły pojawiają się na stronie www.mitycznaprzestrzen.pl w dziale czytelnia. Jest tam też opcja komentowania. Zapraszam

    OdpowiedzUsuń